SAHNE

Altıdan Sonra Tiyatro’ya 4 Ödül Birden

15 Nisan Pazar günü 18. Direklerarası Seyirci Ödülleri sahiplerini buldu. “Performans”, “Tasarım” ve “Yapımlar” kategorilerinde ödüllerin dağıtıldığı gece, Kozyatağı Kültür Merkezi’nde kalabalık bir katılımla gerçekleşti. Tazelediği yüzüyle oldukça hareketli bir sezon geçiren Altıdan Sonra Tiyatro dört ödüle birden değer görüldü.
Tiyatro seyirci oranlarının yer aldığı, iki gün önce yayınlanan, Erkan’ın yazısını göz önünde bulundurarak seyirci nezdinde yapılan bu değerlendirmenin önemini vurgulamak gerekiyor. Sanat çabalarının giderek bireyselleştiği bir ortamda verilen ödüller, bir anlayışın alkışlanması gibi de algılanabilir. Ne güzel ki Direklerarası Seyrici Ödül gecesinde de kişisel övgü ve taltiflerden ziyade
kolektif çalışmalar ve tiyatro için harcanan emek övgü gördü.

“He-Go” gibi dost meclislerinin ve fısıltı gazetesinin dilinde övgüyle yer bulan, parlak bir oyunun ödül kazanması beklenebilir bir şeydi. Tahminimiz o ki Halil Babür ve Ayşegül Uraz’ı daha nice ödülle buluşturacak bu oyun.

Bilirsiniz komedi yapmanın ne kadar zor olduğundan dem vurulur ve yılın bu vakti ödül sezonu açıldığında komedi yine dramatik çalışmaların üvey evladı muamelesi görür. Bu anlamda “Filifu’nun İntikamı”nın taşıyıcı ayağı konumundaki “Çocuk” karakterine can veren ve oyun sonuna doğru, gökdelen tepelerine gerilmiş bir ip üzerinde yürüyen cambaz maharetiyle sahneyi aydınlatan Gülhan Kadim’in
başarısının altını çizmek gerekiyor.

Candan Seda Balaban da “Hayvan Çiftliği”ndeki her oyuncuyu birbirinden ayıran çok boyutlu kostümlerinin ve afrika kabilelerinden esinler taşıyan cesur makyajının da sadece bu ödülle yetinmeyeceğini ön görmek kahinlik sayılmaz herhalde. Ödül alan herkesi tebrik ediyor, başarılarının daim olmasını diliyoruz.
Küçük Salon Kadın Oyuncu: Gülhan Kadim, Filifu’nun İntikamı, Altıdan Sonra
Tiyatro
Yardımcı Kadın Oyuncu: Ayşegül Uraz, He-Go, Altıdan Sonra Tiyatro
Kostüm Tasarım: Candan Seda Balaban, Hayvan Çiftliği, Altıdan Sonra Tiyatro
&D22
Oyun Yazarı: Halil Babür, He-Go, Altıdan Sonra Tiyatro

Posta

Posta

Yorum Yok

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir