Genel

AT GÖZÜ’NE BİR GÜN KALA…

Zeynep: Açıyorum arkadaşlar!

 

(sessizlik)

 

Zeynep: Arkadaşlar açıyorum, seyirciyi alıyoruz!!

 

Bir ses: Tamaaaam.

 

“At Gözü provaları başlamış.” cümlesinin, “Yarin At Gözü’nün promiyeri var.” cümlesine göz kırpmasıdır bu yazı. Prömiyer heyecanının tiyatrodaki müstesna karşılıklarının, kalp atışlarımızın, üretmenin, üretenleri alkışlayabilmenin mükemmel hazzının, yüzümüzün güleceği o akşama, bir prömiyer akşamına saatler kala yine aynı heyecanı, “noluyor yahuu??” diyemeden bastıramadığımın özetidir ve.

 

Yaşıtlarıma, küçüklerime, büyüklerime hatta, bir hediye bu oyun, başından beri böyle bakıyorum. Sermet Çağan’ın yakasına bir karanfil iliştirivermek belki de. Öyle incelikli her bir hareket, her bir cümle. Ne mutlu, izleyebilecek olmamıza, alkışlayabilecek ve emek verenlere yürekten destek verecek olmamıza. Emek veren demişken uykularında  bir kiii üç dört beş altııı yedi sekiz diye sayıklayan oyuncularımıza,

Yiğit Hoca’mıza, Otto Bey’e, Şebnem Hoca’ya, Otto Bey’in İngiltere’den bu oyun için getirttiği  Seymit İlcyh’ye :), Ece ve Gonca’ya, ve diğer tüm emek verenlere…Bin teşekkür. İyi ki varsınız, hep var olun e mi?

 

Yarın o kapı seyirciye açılana dek, herkes bir olup, dekorunun, kostümünün, kulisinin, fuayesinin, sahnesinin hazırlığında olacak. Sandalyeler dizilip, silinecek. Sahnenin tozu alınacak. Oyuncuların gözlerinin içine bakılacak, çok güzel geçecek denilecek, yanınızdayız, size inanıyoruz… Gülhan şöyle bir göz gezdirecek, hazır mıyız diyecek. Tam orda gözüne bir şey takılacak (bizim göremediğimizi o görür çünkü J) o bardak kimin? diyecek. Aynı anda onlarca gönüllü o bardağa doğru koşup onu yok edecekler. Taz bu sıralarda “abi bant getirin hemen” diyecek, o bant da bir türlü bulunmaz hep kaybolur istendiğinde, ama bulunacak elbet.

 

Her şey ama her şey yoluna girecek, ne engel çıkarsa çıksın. Yoluna girmeyen şeylere gerekirse başka yollar yazılacak ama o prömiyer akşamının sonunda hep yüzlerde o gülümsemeyi göreceğiz.

 

Uyuyup uyanalım ve bir an önce yarın olsun.

 

Nice kalabalık prömiyerlere!

 

Zeynep: Arkadaşlar açıyorum, seyiriciyi alıyoruz!!

 

Bir ses: Tamaaaamm.

 

Şükriye.

 

 

26.02.2019

Şükriye Dal

Şükriye Dal

"Var mıydık? Belki… biraz
Bir sıra dil balığı kesiksiz eylemlerde."

Yorum Yok

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir