YAŞAM ALANI

Bir insan dünyayı değiştirebilir mi? – Değiştirir!

20 ağustos 2018 cuma günü 15 yaşında İsveçli bir öğrenci, Greta Thunberg elinde “İklim için okul grevi” pankartı ile parlementonun karşısında greve başlıyor. İsityor ki büyükler dünyanın sonunu getirecek olan iklim değişimine karşı harekete geçsinler. Bu kıvılcım bugün, 15 Mart 2019’da, 123 ülkede 2000’in üzerinde eylem ile binlerce öğrencinin katıldığı bir harekete dönüyor.

Greta’nın çıkış noktası o kadar saf, o kadar gerçek ki kimse duramıyor karşısında, “büyükler bir şey yapmıyorlar, umurumuzda da değil” diyerek iklim için adım atılana kadar grevine devam edeceğini söylüyor. “İklim krizi sizin eseriniz, iklim grevi bizim” diyor. Bizlere de umut veriyor. Elbette ki Greta’nın bu kararlı duruşunu yıkmak için türlü komplo teorileri, arkasında kimler var diye araştırmalar yapılıyor büyükler tarafından ama karşılarına hep dimdik duruşu ile sadece Gretanın kendisi çıkıyor. Greta dünya ekonomik forumunda ve birleşmiş milletlerde konuşmalar yapıyor. Ve en son olarak bu sene Nobel barış ödülüne aday gösteriliyor.

Greta’nın cuma okul kırmaları, tüm dünyaya yayılıyor. “Fridays for future” olarak gençlerin örgütlediği bu hareket gerçekten umut verici ve ben inanıyorum ki dünyayı değiştirecek bir hareket. Tıpkı Tomris ablanın dediği gibi çocuklar bu dünyayı kurtaracak.

https://www.fridaysforfuture.org

Bugün Türkiye’de de çeşitli şehirlerde, çeşitli şekillerde okullar kırılıp eyleme katılımlar devam ediyor.

Sayende hepimiz umutla dolduk, teşekkürler Greta…

Erkan Kortan

Erkan Kortan

Biraz hayat,
Biraz Altıdan Sonra Tiyatro,
Daha çok Kumbaracı50,
Çok az yedek parça,
Biraz biz,
Biraz siz...

Yorum Yok

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir